Dla tych turystów, których fascynują zabytki techniki, region łódzki może się okazać niezwykle atrakcyjnym skrawkiem kraju. Wycieczki po Łodzi to szansa na zwiedzenie dawnych osiedli robotniczych oraz wielkich kompleksów fabrycznych, warto jednak pamiętać, że unikalne atrakcje związane z przemysłem czekają i poza granicami tego miasta. Jakim obiektom warto zatem poświęcić swój czas?

Młyny wodne: gdzie szukać najciekawszych obiektów tego typu?


Region łódzki może się pochwalić wspaniałą kolekcją zabytkowych młynów wodnych. Do tych najciekawszych zalicza się młyn w Konopnicy, który działał już w XV wieku, choć znajdujące się tu obecnie zabudowania pochodzą z XIX stulecia. Drugą perełką tego typu jest młyn wodny w Ciosnach, który swą obecną formę zyskał w początkach XX wieku. Młyn ten działa do dziś, a w jego wyposażeniu nie brak sprzętów z okresu międzywojennego.

Zabytkowe browary regionu łódzkiego


Województwo łódzkie może się pochwalić zabytkowymi browarami, które – choć wciąż pracują – są udostępniane turystom po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Co można zwiedzić? Z pewnością ciekawym doświadczeniem stanie się wizyta na terenie Browaru Staropolskiego w Zduńskiej Woli, który powstał tu pod koniec XIX wieku z woli Zenona Anstadta. Do dziś piwo jest tu produkowane w tradycyjny sposób, do dziś można tu również podziwiać zabytkowe gmach dawnej słodowni. Drugi browar, który może oczarować turystów, mieści się w Piotrkowie Trybunalskim. To Browar Cornelius, który może się pochwalić ciekawą warzelnią oraz trasą turystyczną, dzięki której można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat warzenia piwa.

Wokół Bełchatowa


Jednym z najbardziej znanych obiektów przemysłowych w regionie łódzkim jest kopalnia w Bełchatowie oraz pobliska Elektrownia Bełchatów w Rogowcu. Decyzja o utworzeniu tej elektrowni zapadła w latach 60-tych XX wieku. Pierwszy węgiel w Bełchatowie wydobyto w 1980 roku, natomiast pierwszy blok energetyczny w Rogowcu został uruchomiony w 1981 roku. Dla turystów, którzy w czasie wycieczki po regionie łódzkim zechcą zdobyć więcej wiadomości na temat tego miejsca, ciekawą miejscowością może się okazać Kleszczów. Działa tu specjalny taras widokowy, z którego można spojrzeć i na bełchatowską kopalnię, i na obiekty wchodzące w skład pobliskiej elektrowni.

Cukrownia w Dobrzelinie


Ten zakład pracy funkcjonuje od połowy XIX wieku, a jego powstanie wiąże się z działalnością Władysława Łubieńskiego i jego teścia, Władysława Orsettiego. Rodzina ta, kojarzona głównie z zamkiem w Oporowie, miała ogromne zasługi dla Konina i jego okolic – szczególnie w zakresie wspierania przemysłu. Cukrownia w Dobrzelinie to najstarszy zakład tego typu w Polsce, w której wciąż produkowany jest cukier. Jest to jednocześnie ważna atrakcja turystyczna, a część pomieszczeń cukrowni można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika.

Skierniewice dla miłośników parowozów


Kto interesuje się parowozami, ten koniecznie powinien odwiedzić Skierniewice. Tutejsza parowozownia, będąca ciekawym zabytkiem z połowy XIX wieku, może się pochwalić interesującą kolekcją dawnych parowozów, lokomotyw spalinowych oraz elektrycznych. Nie brak tu również zabytkowych wagonów, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje wagon restauracyjny z 1910 roku. To jeden z pięciu na świecie wagonów, jakie powstały dzięki kompanii CIWL (Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich), będący zabytkiem o ogromnej wartości.

Region łódzki to wyjątkowy skrawek Polski, na terenie którego każdy miłośnik techniki znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zabytkowe parowozy, dawne zakłady pracy oraz muzea, które pozwalają poznać przemysłowe dzieje regionu łódzkiego – oto atrakcje, dzięki któremu wycieczki po tej części kraju każdemu z nas sprawią wiele radości.