Z roku na rok wzrasta popularność lotów samolotem. Dzięki tanim liniom lotniczym możemy odwiedzić praktycznie każdy zakątek w Europie.

Jednak lot samolotem może być stresujący, zwłaszcza jeśli to ma być nasz pierwszy raz. Na szczęście istnieją sposoby, żeby sobie z nim poradzić.

W portalu zwiedz.pl znajdziesz specjalnie przygotowany poradnik o tym jak nie zgubić się na lotnisku.

Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem?

Zanim jeszcze wybierzemy się na lotnisko musimy zadbać o bagaż. Jeżeli nasz wyjazd będzie bardzo krótki, to prawdopodobnie wystarczy niewielki bagaż podręczny.

Jeśli wybierzemy bagaż rejestrowany będziemy mogli zabrać ze sobą większą walizkę czy plecak. Jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jak duży bagaż możemy zabrać ze sobą? Tak naprawdę każda linia lotnicza ma własne zasady. Dlatego przed podróżą musimy to sprawdzić na stronie przewoźnika. Jedno jest niezbędne. Zawsze musimy pamiętać o naszych dokumentach dowodzie osobistym bądź paszporcie. Sprawdźmy, czy wymagany dokument tożsamości jest ważny… Takie niedopatrzenie może popsuć nam wakacje.

Pamiętajmy o tym, że ww naszym bagażu podręcznym nie mogą znajdować się żadne niebezpieczne przedmioty, na przykład metalowe pilniczki, nożyczki do paznokci czy scyzoryki. Musimy też zwrócić szczególną uwagę na płyny. Muszą być zapakowane w buteleczki, których pojemność nie przekracza 100 mililitrów Dotyczy to także kosmetyków czy perfum. Odpowiednie opakowania znajdziemy praktycznie w każdej drogerii. A co z piciem? Nie musimy obawiać się pragnienia. Wodę i inne napoje będziemy mogli kupić strefie bezcłowej.

Wiele oba budzi odprawa. Jeżeli będziemy podróżować tylko z bagażem podręcznym, to możemy odprawić się przez internet. Musimy zadbać o to, żeby mieć na lotnisku kartę pokładową. Najlepiej mieć ją wydrukowaną i w formacie PDF, na telefonie. Oczywiście odprawa na lotnisku również jest możliwa. Żeby uniknąć stresu i bardzo długiej kolejki najlepiej pojawić się na lotnisku przynajmniej dwie przed planowanym odlotem.